top of page

Ceny bytů stoupají, a přesto se kupují

21.4.2021

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou. Podle posledních údajů se jejich cena oproti březnu loňského roku zvýšila o 5,5% na současných 112.233 Kč za metr čtvereční. Současně s tím však stoupá i počet prodávaných bytů, lidé jich koupili nejvíce za posledních deset let. Počet prodaných bytů stoupl zhruba o tři pětiny na 2100, naopak počet bytů v nabídce developerů meziročně klesl více než o desetinu na 4200, což je nejméně za poslední tři roky. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.


Oproti konci loňského roku ceny novostaveb v hlavním městě vzrostly o čtyři procenta. Od poloviny roku 2015, kdy se cenový vývoj začal prudce lámat, stouply ceny nových bytů v Praze o 102 procent.

Podle kategorií prodali developeři nejvíce bytů dvoupokojových, a to 44 procent. Následovaly jednopokojové (23 procent), třípokojové (22 procent) a čtyřpokojové (11 procent). Z jednotlivých městských částí developeři prodali nejvíce bytů v Praze 5 (23 procent), Praze 9 (18 procent) a Praze 4 (16 procent). Naopak v Praze 1 a 2 to byla dohromady pouze tři procenta.


„V současnosti na trhu zaznamenáváme rekordně vysokou poptávku po novém bydlení. Nejvyšší za posledních deset let. Také v dalším období očekáváme, že zájem bude velký. Situaci však stále komplikuje nedostatečná nová rezidenční výstavba, která nestačí na potřeby veřejnosti včas a pružně reagovat. Důvod je pořád stejný, a to komplikované a zdlouhavé povolování nových projektů,“ doplnil předseda představenstva Trigemy Marcel Soural. Podle generálního ředitele společnosti Finep Tomáše Pardubického vzroste význam družstevního a nájemního bydlení.


„Ani družstevní bytové výstavbě se nevyhne trend vyšších cen, zvláště pak tam, kde projekty vznikají ve spolupráci s developery“ říká Martin Kroh, předseda představenstva SBD Praha, a dodává „současné družstevní byty nabízené ve spolupráci s Finepem se v průměru pohybují nad hranicí 100 tis. Kč za metr čtvereční. Ke snížení cen může přispět jedině zahájení vlastních projektů ve spolupráci s hlavním městem. Uvidíme, zda a jak rychle k tomu Praha přistoupí.“V Praze dne 21. dubna 2021


Markéta Kotyrová,

marketingová manažerka SBD Praha


2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page