top of page

Města bojují o miliardy na výstavbu bytů, ne všichni jsou však spokojeni


Výstavba nových bytů v majetku měst a obcí by mohla v příštích letech ožít. Mnoho radnic si totiž bude chtít ukrojit svůj díl z nové sedmimiliardové státní podpory. Příjem žádostí odstartoval začátkem října a zájem je obrovský. "Za necelý měsíc se nám sešlo 34 žádostí za 1,97 miliardy korun. Takový zájem jsme nečekali," řekla MF DNES mluvčí Státního fondu podpory investic Karolína Smetanová.


Jedním z žadatelů je například Olomouc, která plánuje vybudovat 50 bytů, Karlovy Vary jich chystají stovky, Mladá Boleslav tisíce...


První dvacítka nových olomouckých nájemních bytů by měla vzniknout přestavbou Hauenschieldova paláce, další bytový dům, který už má stavební povolení, by měl vyrůst v ulici Jánského. V jeho zázemí vznikne azylový dům. Kdy se stavět začne, závisí také na povinném archeologickém průzkumu. "Budeme se modlit, aby tam nic cenného nenašli," říká náměstkyně primátora Kateřina Dobrozemská. Části developerů se nelíbí, že městská výstavba se stane dotovanou konkurencí jejich tržním projektům. Požadují proto, aby stát nastavil "baťovský systém" a přizval je ke spolupráci.


Další bytový dům by měl v Olomouci vyrůst v ulici Před Lipami. "Tam máme smlouvu s původním investorem, že město odkoupí projektovou dokumentaci se stavebním povolením. K tomu zatím nedošlo, aktuálně k tomu vznáší námitky zúčastněné strany," popisuje náměstkyně.


Družstevní bydlení


Podle průzkumu společnosti CEEC Research ve spolupráci se Svazem měst a obcí má v plánu využít peníze z programu Dostupné nájemní bydlení 70 procent samospráv. Stejný podíl tvrdí, že by stát měl výstavbu dostupného nájemného bydlení podporovat. "Otázkou ale je, zda je toto správná cesta i pro ekonomiku a tržní prostředí státu. Spíše by pomohlo zefektivnění legislativy ve prospěch spolupráce soukromých investorů a obcí, což by tak nezatížilo státní rozpočet," vyjádřil se k průzkumu ředitel společnosti CEEC Research Michal Vacek.


Nedostatek bytů se netýká jen velkých měst. Více jak tři čtvrtiny obcí uvádějí, že nemají dostatečnou kapacitu nájemních obecních bytů.


Stavět nové byty má v plánu například Břeclav, která již podala žádost o dotaci. "Půjde o sociální byty v ulici U Splavu pro seniory nad 65 let, osoby se zdravotním nebo sociálním hendikepem či mladé rodiny. Mělo by jít o 28 jednotek různé velikosti," upřesnil David Mahovský z břeclavské radnice.


Velké plány má i Mladá Boleslav, která kvůli tomu letos založila novou Městskou společnost. Ta bude zajišťovat výstavbu bytů zejména v části Dubce, kde před dvěma lety koupilo město pozemky. Během čtyř let tam chce vybudovat 3 000 bytů. Radnice sice vlastní 664 bytů, ale pro 45tisícové město to podle jeho vedení nestačí.


Městské projekty

Rozestavěné či naplánované byty / termín realizace

Praha: 450 / 2025–27

Brno: 1 000 / 2025–28

České Budějovice: 323 / 2025–26

Zlín: 31 / 2023–25

Olomouc: 50 / 2024–?

Liberec: 49 / 2025–27

Plzeň: 304* / 2024–28

Karlovy Vary: 400 / 2025–

Mladá Boleslav: 3 000 / 2025–29

- 160 bytů vznikne rekonstrukcí brownfieldů

? přesný termín dosud není naplánován

Zdroj: jednotlivá města


Část bude pronajímat a část plánuje nabízet jako družstevní bydlení bez možnosti převodu do osobního vlastnictví. "Budeme chtít mít dohled na tím, kdo v bytech bydlí, aby to nebyly nájemní byty třeba pro zahraniční dělníky, ale hlavně pro mladé rodiny," uvedl primátor Raduan Nwelati.


Družstevní bydlení plánují budovat také Karlovy Vary, které mají aktuálně v majetku jen asi stovku nájemních bytů. Dalších několik stovek je v družstevním vlastnictví, kde má město podíl. Největším novým družstevním projektem bude výstavba čtyř stovek bytů v Krokově ulici. Kromě toho chce radnice další stovky bytů získat přestavbou městských ubytoven.


S nárůstem žadatelů o městský byt se potýká i Brno – zatímco loni se sešlo 2 400 žádostí, letos odhaduje magistrát číslo o 300 vyšší. Ačkoli město vlastní rozsáhlý bytový fond o 28 tisících jednotkách, poptávce to nestačí. V příštích třech letech proto chce vystavět další tisícovku bytů. I Brno z velké části sází na model družstevního bydlení. Slibuje si od něj, že bez vlastních nákladů nabídne lidem oproti hypotéce levnější možnost pořízení střechy nad hlavou. Investorem se totiž stane družstvo, které si vezme půjčku a jednotliví nájemníci ji budou splácet.


Změna v metropoli?


Největší brněnský projekt je v lokalitě Kamenný vrch, kde vznikne 334 družstevních a 19 obecních nájemních bytů. První část už získala stavební povolení. "V současné době probíhají předběžné tržní konzultace s bankami o podmínkách úvěrování. Předpokládáme, že začátkem roku 2025 vstoupí družstvo do jednání s uchazeči, kteří se přihlásili do projektu," uvedl mluvčí města Filip Poňuchálek. Tam, kde to bude možné, například u projektu seniorského bydlení v Bystrci, radnice využije možnost získat dotaci.


Bytová situace by se mohla zlepšit i v hlavním městě po dvacetiletém útlumu. Magistrát dal nejnověji zelenou projektu na Nových Dvorech a na Palmovce, kde má v následujících letech vzniknout přes 4 000 jednotek. V Nových Dvorech se chystá výstavba velké čtvrti, která bude zahrnovat 2 000 bytů, mateřskou a základní školu a také administrativní prostory a prostory pro obchod a služby. Počítá se i s vybudováním nové stanice metra a tramvajové tratě.


"Lokalita je rozdělena na jednotlivé projekty, které se budou realizovat postupně. Předpokládáme, že celek by mohl být dokončen v horizontu 10 až 15 let," říká náměstek primátora Petr Hlaváček.


Nižší nájmy po deset let


Výstavbou z vlastních zdrojů za pomoci úvěrů či s využitím státní dotace by v horizontu čtyř let měly vzniknout zhruba tři stovky městských bytů v Plzni. Do roku 2050 chce magistrát vlastnit osm procent bytového fondu na území města oproti stávajícím třem procentům. "Kromě toho ve spolupráci se soukromým sektorem plánujeme využití pozemků na výstavbu zhruba 700 bytů, to však v delším časovém horizontu," sdělila MF DNES mluvčí Plzně Eva Barborková.


Spolupráce měst a soukromých firem při výstavbě je však stále spíše výjimečná. Některé radnice jdou raději cestou dohody s developery, jež se zavážou, že část bytů v nových projektech vyčlení "potřebným". Konkrétně Ostrava takto podpořila výstavbu 236 nových jednotek v ulici Středoškolská. "Developera jsme zavázali k vyčlenění 10 procent bytů, které budou pronajímány za 75 procent obvyklého nájmu po dobu deseti let a po celou dobu budeme mít k těmto bytovým jednotkám předkupní právo," uvedl mluvčí města Petr Havránek.


Dotovaná konkurence


Části developerů se však nelíbí, že městská výstavba se stane dotovanou konkurencí jejich tržním projektům. Požadují proto, aby stát nastavil "baťovský systém" a přizval je ke spolupráci. "Městům a obcím chybí finanční prostředky i potřebné know-how. Je třeba zapojit dotace i zvýhodněné úvěry a je zcela nezbytné zapojit soukromé developery," tvrdí například předseda představenstva společnosti Central Group Dušan Kunovský.


Města a obce mají oproti soukromým investorům, jimž výstavbu prodražují třeba náklady na mnoholeté změny územního plánu a s tím svázané blokované finanční prostředky, podle developerů značnou výhodu.


druzstevnibydleni.brno.cz


datum uveřejnění: 16. 11. 2024

Zdroj: zpravy.idnes.cz

11 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page