Podle ředitelky bytového družstva Ocelář Ivanky Halamkové může stavba nových družstevních bytů pomoci k bydlení mladým rodinám.
Ocelář je název největšího stavebního bytového družstva (SBD) ve Středočeském kraji. V současné době spravuje přibližně 8 000 bytů a 1 400 garáží nejen v Kladně, ale i jeho okolí, například v Unhošti, Stochově nebo Hostivici.
S postupující privatizací bytového fondu se družstvo stále více profiluje jako správce domů, a to nejen družstevních, ale i s privátním bydlením.
"Zatímco v devadesátých letech minulého století byl poměr bytů vyšší ve prospěch družstevních, dnes je to naopak a ve své správě má Ocelář většinu bytů v soukromém vlastnictví. Je jich už kolem pěti tisíc," říká ředitelka družstva Ivanka Halamová.
Ocelář zajišťuje pro družstevníky i společenství vlastníků jednotek (SVJ) řadu služeb. Patří mezi ně například kompletní vedení účetnictví, komunikace s bankami, roční vyúčtování záloh za vodu, teplo a podobně. "Zajišťujeme i podklady pro stavební povolení či kolaudaci, ale i komplexní údržbu objektů a úklidové služby společných prostor. Máme také odborníky, kteří pomohou při poptávkových nebo výběrových řízeních na údržbu či revitalizaci domu, tedy například na jejich zateplení," popsala některé činnosti ředitelka.
JE POTŘEBA ZMĚNA PODMÍNEK
Družstevní bydlení nepovažuje za nějaký přežitek z dob socialismu. Naopak v něm do budoucna vidí příležitost dostupného bydlení například pro mladé rodiny, které nyní často nesplňují podmínky hypotečních bank na poskytnutí úvěrů.
"K tomu, aby se to podařilo, je ale potřeba, aby stát upravil legislativu a nastavil podmínky pro další rozvoj družstevního bydlení. Například v minulosti byl stát garantem pro poskytnutí dostupných úvěrů na realizaci konkrétních projektů a ze svých zdrojů částečně dotoval i náklady," říká ředitelka.
Ale i za stávajících podmínek nové družstevní byty stále vnikají. Příkladem je realizovaný projekt Rezidence Engerth v kladenské čtvrti Ostrovec, který je výsledkem spolupráce SBD Ocelář a developerské společnosti EBM. Část ze 125 bytů zde bude družstevních. Záleží pak na jejich nových obyvatelích, zda před standardním způsobem financování privátního bydlení upřednostní výběr právě některého z nabízených družstevních bytů. Výhodou této formy bydlení je například delší doba splatnosti úvěru, 35 let. O úvěr banku žádá družstvo, nikoli konkrétní osoby, které tudíž nemusí dokládat výši svých příjmů ani ručit svým jiným majetkem. Po splacení družstevního podílu mohou tyto byty zprivatizovat. Do budoucna má podle ředitelky Oceláře vzniknout nové družstevní bydlení i na území mezi Kladnem a Velkým Přítočnem. "Družstevní byty nyní znovu zažívají boom zejména v Praze," poznamenala Ivanka Halamová.
Historie největšího bytového družstva v kraji se začala psát v roce 1959, tehdy ještě pod názvem Stavební bytové družstvo zaměstnanců SONP v Kladně. Na přelomu 70. a 80. let minulého století se postupně spojilo s dalšími družstvy, už pod obchodním jménem Stavební bytové družstvo Ocelář.
DRUŽSTEVNÍ BYDLENÍ Nejdůležitějším rozdílem mezi družstevním a osobním vlastnictvím je, že v družstevním bytě jsou jeho obyvatelé pouze nájemníky, nikoli jeho vlastníky. Vlastníkem celého domu je totiž družstvo. S tím souvisí i postup při prodeji, protože zatímco u bytu v osobním vlastnictví získává nový majitel přímo bytovou jednotku, u družstevního bytu jsou předmětem prodeje členská práva v bytovém družstvu. Zdroj: dostupnyadvokat.cz
ENGERTH NOVÝ BYTOVÝ PROJEKT V KLADENSKÉ ČTVRTI OSTROVEC JE KOMBINACÍ PRIVÁTNÍHO A DRUŽSTEVNÍHO BYDLENÍ.

Zdroj: Speciál DNES
Datum: 31.1.2025
Autor: Robert Božovský
Comments