top of page

Družstevní bydlení za příznivé ceny? Je to možné

Statistiky uvádějí, že kvalitně připravené projekty i velkých staveb zkrátí dobu vydání stavebního povolení až o polovinu než v případě, že projekt není dobře zpracovaný. Stejné to je pak ve fázi realizace. To ovšem neplatí jen pro velké stavby, ale i pro ty malé.



Bez kvalitního projektu nelze vůbec stavět. Nicméně, ani dobrý projekt nezaručí kvalitní výsledek, pokud je rozhodující cena a stavbu neprovede kvalitní firma.


„Platí, že čím lépe je projekt připravený, tím rychleji je i povolený, často bez ohledu na stavební, konstrukční nebo technologickou náročnost. Pokud něco prodlužuje povolování staveb, pak jsou to dodatečné požadavky, změny zadání nebo jednání s dotčenými orgány v exponovaných místech. Pozitivní zjištění se týkají i realizačních cen – umíme navrhnout a postavit funkční, důmyslné a designově přesvědčivé lávky či přemostění s racionálními stavebními i provozními náklady, což se týká i nízkoenergetického, ekologického rodinného bydlení,“ řekl na vyhlášení cen Inženýrské komory loni na podzim Robert Špalek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Tam získala ocenění i realizace družstevních bytových domů v Dobrušce, které byly předány v roce 2023.


Výstavba bytových domů Mírová v Dobrušce je unikátním projektem, jenž je zajímavý nejen technicky a stavebně, ale představuje také návrat k tradičnímu družstevnímu bydlení. Čtyři domy stojí v nově vzniklé ulici Generála Štandery v Dobrušce, pojmenované na počest významného československého letce RAF a generála, jehož život byl úzce spjat s městem. Projektantem byla společnost DABONA s.r.o. a zadavatelem Stavební bytové družstvo v Dobrušce.


Cílem bylo vytvořit nadstandardní bydlení za dostupnou cenu, a to se povedlo i přesto, že domy se realizovaly částečně v době pandemie, a hned poté začala válka na Ukrajině. Takže jeden rok stavební firmu zdržovala různá vládní omezení a karantény lidí potřebných na stavbě, v dalším období to byl naprostý nedostatek materiálu a potřebných pracovníků. Přesto se podařilo dodržet cenu, a družstevníci tak bydlí za velmi dobré peníze.


Prodejní ceny bytů nepřekročily 46 000 Kč za čtvereční metr plochy. Navíc jde o nízkoenergetické domy s PENB A, takže obyvatelé podstatně ušetří na nákladech na vytápění. Celková výše úvěru poskytnutého družstvu pokryla 75 % nákladů na byt, 25 % představoval vklad nájemníků. Po dobu 25 let budou nájemníci hradit anuitní splátky. Stavba viladomů v Dobrušce získala také Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu v soutěži Stavba roku 2023 Královéhradeckého kraje.


Stavební bytové družstvo v Dobrušce tak je jednou z první vlaštovek, která nastartovala družstevní bydlení, které již mnoho let nepochopitelně skomíralo. Karel Joukl, předseda představenstva SBD v Dobrušce, k tomu pro časopis Stavebnictví uvedl: „Bytová družstva to uměla a nadále umí. Jsme přesvědčeni o tom, že právě bytová družstva ve městech by stagnaci ve výstavbě bytů prolomila, a tím by dnes legislativně povinovaným městům fakticky pomohla dosáhnout urychleně potřebných výsledků.“


Zájem o bydlení v družstevních bytech v Dobrušce byl velký, na téměř dvě desítky žadatelů se nedostalo. A není divu, že zájem trvá. V době, kdy se vlastnické bydlení stává pro mnoho lidí nedostupné, je to další cesta, kterou by se stavby nových bytových domů mohly ubírat.


Autor: Jindra Svitáková

Datum: 20.2.2025

Comments


Chcete dostávat aktuální informace o družstevním bydlení?

© 2018 Družstevní portál. Design by MOO Design s.r.o.

  • Facebook - Bílý kruh
bottom of page