Fialova vláda hodlá ještě do voleb umožnit penzijním společnostem investovat také do bydlení, což nyní nesmějí. Postavit by se díky tomu mohly tisíce nových bytů. Opozice ale tvrdí, že kvůli chaosu se stavebním zákonem se v reálu nic nepostaví.
Slabá podpora výstavby nových bytů je jednou z hlavních chyb, které dnes lidé vládě nejvíce vyčítají. A kabinet přichází ve volebním roce s novým nápadem. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že ještě do sněmovních voleb zařídí, aby penzijní fondy mohly investovat také do bydlení. Developeři by tak mohli na novou výstavbu využít až desítky miliard korun a za pár let by se díky nim mohlo postavit až několik tisíc nových bytů, které by si mohli lidé koupit nebo aspoň pronajmout. Z takového výnosu by pak těžili i budoucí penzisté ve fondech. Podle opozice ovšem jde jen o předvolební rétoriku a největší překážkou pro dostatečnou výstavbu zůstávají přetrvávající potíže se stavebním řízením.
Co přesně tedy Stanjura slíbil? "Otevřeme možnost, aby penzijní fondy mohly investovat do bydlení, a to ještě v tomto volebním období," uvedl Stanjura v České televizi s tím, že penzijní fondy chtějí do oblasti bydlení investovat desítky miliard korun. "To se stihne ještě letos, tím pádem v tomto volebním období," prohlásil ministr. Změny by podle něj měly projít včas v rámci legislativy, kterou už Poslanecká sněmovna projednává.
Penzijní fondy dosud do bydlení investovat nemohou. Aby tuto možnost získaly, bude nutné upravit zákon. "Hlavní změnou by byla úprava limitů, kdy by se ze současných nula procent stalo 20 procent. Tedy aby účastnický fond mohl až pětinu spravovaných prostředků investovat do bydlení na projekty nájemního či vlastnického bydlení," řekl mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček. "Věc termínů je v rukou politiků," podotkl.
Vše by se včas do voleb mělo stihnout podle předsedy sněmovního podvýboru pro bytovou politiku Jiřího Havránka (ODS), který je pod návrhem příslušných změn podepsán. "Pozměňující návrh k tematicky blízkému doprovodnému zákonu o podpoře bydlení je připraven, nyní již jen prochází legislativní kontrolou," uvedl Havránek. "Celý legislativní proces by tak měl proběhnout ještě před volbami," věří poslanec.
Havránek odhaduje, že by se v tom případě mohlo za získané peníze postavit do dvou let přes pět tisíc nových bytů. "Pokud se v řádu pěti let bavíme až o 20 miliardách, tak půjde s jistotou o tisíce nových bytů," prohlásil.
Záleží na vůli developerů
Zástupci fondů ale ve věci očekávání raději zůstávají při zemi. "Limity nejsou nijak zavazující, pouze nabízejí možnost," vysvětlil Sedláček. "Záleží ale na strategii každé penzijní společnosti a nabídce, která na trhu bude. Klidně to taky nemusí být nic," uvedl.
Pro stavby bytů totiž bude zásadní zejména postoj investorů a developerů. Ti zatím navrhovanou změnu pravidel vítají. "Já v tuto chvíli neznám parametry, ale z toho, co jsem zatím měl možnost slyšet, vidět a číst, tak se domnívám, že je to cesta správným směrem," řekl Deníku generální sekretář Asociace developerů Zdeněk Soudný.
Připomněl přitom, že už dnes v Česku působí zahraniční penzijní fondy, které zde investují své peníze. "České fondy tu možnost zatím neměly," konstatoval Soudný. Za výhodu slibované novely zákona proto označil nejen usnadnění financování nájemního bydlení, ale také očekávané zhodnocení vkladů fondů. "Zdá se, že v tomto případě ten návrh zasáhl to, co bylo potřeba," míní Soudný. Změna ale podle něj v žádném případě nevyřeší ty největší související strukturální problémy – tedy pomalý povolovací proces, příliš velkou míru regulace a nefunkční územní plánování.
Opozice nabízí vlastní řešení
Na to ostatně upozorňuje také opozice. "Problém českého trhu s bydlením není nedostatek kapitálu, ale pomalost stavebního řízení a s tím související pomalá výstavba. Avizovaný návrh tedy nebude mít na řešení krize bydlení významný vliv," řekla Deníku místopředsedkyně ANO Alena Schillerová.
Kromě toho je podle Schillerové nereálné, aby se takový návrh, který dosud nebyl poslancům předložen, stihl do voleb schválit. A potom už poslankyně slibuje vlastní recepty. "Hnutí ANO má komplexní program na podporu dostupnosti bydlení, který zahrnuje lepší využití státních pozemků, možnost prodloužení splatnosti hypoték, výhodné půjčky na první bydlení pro mladé, podporu družstevního bydlení, podporu studentského bydlení a další pilíře, které postupně ukončí krizi bydlení v České republice," slíbila Schillerová.
O možnosti investování penzijních fondů do bydlení tedy ANO ve svých plánech nemluví. Penzijní společnosti by prý ale nezaskočilo ani to, kdyby opozice případnou novou možnost investovat do bytové výstavby po volbách zrušila. "Může se to samozřejmě stát. Penzijní společnosti pomáhají lidem investovat na stáří už přes třicet let a se všemi změnami se zatím vypořádaly," dodal Sedláček.
Jak má slibovaná změna legislativy pomoci bytové výstavbě
- penzijní fondy do ní budou moci investovat až do výše 20 procent hodnoty svého majetku anebo vydávat dluhopisy
- takto mohou investice postupně dosáhnout celkové hodnoty asi 19 miliard korun
- příslušná legislativa by se měla upravit v rámci pozměňujícího návrhu k zákonu o podpoře bydlení ještě do sněmovních voleb
- možnosti investovat prostředky penzijních fondů do nemovitostí bývají obvyklé v zahraničí jako třeba v Německu, Rakousku nebo ve Velké Británii a dalších zemích
- zahraniční fondy dokonce už nyní investují do nemovitostí v České republice, těm domácím je ovšem tato možnost dosud upřena
- hlavní roli ve výstavbě budou nadále hrát investoři a developeři. Proto bude záležet na tom, jak tuto možnost její výstavby využijí
- změna sice ke zlepšení bytové výstavby může pomoci, hlavními bariérami pro ni ale zatím zůstávají pomalý povolovací proces, příliš velká míra regulace a nefunkční územní plánování

Slabá podpora výstavby nových bytů je jednou z hlavních chyb, které dnes lidé vládě Petr Fialy nejvíce vyčítají. A tak kabinet přichází ve volebním roce s novým nápadem.
Autor: Jiří Janda
Datum: 16.2.2025
Comments