top of page

Družstva jako lék na krizi

  • ivaavachova
  • 22. 5.
  • Minut čtení: 2

Shodné daňové podmínky mají platit při pořízení družstevního bytu, stejně jako u nákupu bydlení na hypotéku.


Daňovou úlevu, která má rozhýbat družstevní bytovou výstavbu, schválila v polovině dubna Poslanecká sněmovna. To může pomoci lidem, kteří při dnešních cenách nemovitostí na vlastní bydlení nedosáhnou. Pokud tato novinka, obsažená v zákoně o podpoře bydlení, projde celým schvalovacím procesem, platit bude od počátku následujícího roku.


„Bytová krize nemá jedno řešení. Je potřeba k tomu přistupovat komplexně. Proto podporujeme výstavbu dostupného nájemního bydlení, připravujeme další projekty i ve spolupráci se soukromým sektorem, pracujeme na změně územního plánování a jako nutné vnímám otevřít otázku nájemních smluv,“ uvedl k tomu Petr Kulhánek (STAN), ministr pro místní rozvoj.


V současné době si mohou fyzické osoby odečíst od základu daně úroky z hypoték nebo stavebního spoření, pokud tyto úvěry slouží k financování jejich bytové potřeby.


„Tato možnost se však nevztahovala na členy bytových družstev, kteří splácejí anuitu. To znamená částku zahrnující i úroky z úvěru, který si na pořízení nebo rekonstrukci nemovitosti vzalo přímo družstvo,“ vysvětlují odborníci. Tito lidé byli tedy z daňových výhod vyloučeni.


DRUŽSTVA NA POMEZÍ


Aby bylo možné zmiňovanou daňovou výhodu využít, je zapotřebí podle právních expertů dodržet některá pravidla. Poplatník musí být členem bytového družstva. Musí prokazatelně hradit úroky z úvěru družstva v rámci anuity a jednotka musí sloužit k trvalému bydlení. Maximální částka, kterou bude možné odečíst za zdaňovací období, zůstává stejná jako je tomu v případě hypoték, neboli 150 tisíc korun.


BYDLENÍ S GARANCÍ


Bytová družstva působí podle expertů na rozhraní nájemního a vlastnického bydlení. Členství v nich je ale pro zájemce o byt v řadě ohledů výhodnější. Na družstevní podíl totiž dosáhnou také osoby, jimž by banka hypotéku přidělila. A pokud, pak pouze za nevýhodných podmínek. Nájemné je v družstevním případě pouze nákladové a mnohem nižší než tržní. Po splacení úvěru je zde většinou možnost převodu bytu do osobního vlastnictví. Dalšími novinkami, plynoucími ze zmíněného zákona, je takzvané bydlení s garancí a asistence v bydlení, které podpořeným domácnostem pomohou dlouhodobě si udržet nájemní smlouvy a zároveň minimalizují rizika pro majitele bytů a sousedy. Na podpůrná opatření dosáhnou lidé, kteří se nacházejí v bytové nouzi a zároveň jim po odečtení nákladů na bydlení zbyde disponibilní příjem ve výši 1,43násobku životního minima.


ZJEDNODUŠIT POVOLOVÁNÍ


Recept na vleklou krizi dostupného bydlení podobně hledají hlavní hráči mezi developery.

„Zrychlit a zjednodušit povolování staveb. Zmírnit přeregulaci stavebnictví. Zlepšit územní plánování. A stavět ve velkém dostupné nájemní byty, ať již v režii družstevní, městské a podobně,“ shrnují cesty k nápravě. Metropole ročně potřebuje, aby vznikalo deset tisíc nových bytů. To se ale nedaří, od roku 2006 deficit dosahuje přibližně 90 tisíc jednotek.


Družstevní bydlení má dlouhou tradici. Mezi roky 1918–1938 vstoupilo v platnost osm zákonů, které příznivě ovlivnily vývoj stavebních a bytových družstev, neboť poskytovaly podporu v udělování úvěrů a upravovaly daně v jejich prospěch. Na přelomu 80. a 90. let 20. století obhospodařovala bytová družstva cca čtvrtinu bytového fondu.


METROPOLE ROČNĚ POTŘEBUJE, ABY VZNIKALO DESET TISÍC NOVÝCH BYTŮ. TO SE ALE NEDAŘÍ.


Autor: Jan Bohata

Datum uveřejnění: 9.5.2025

Zdroj: Speciál DNES - Rubrika Stavíme Prahu




Comments


Chcete dostávat aktuální informace o družstevním bydlení?

© 2018 Družstevní portál. Design by MOO Design s.r.o.

  • Facebook - Bílý kruh
bottom of page