Jak financovat nákup družstevního bytu
- ivaavachova
- 28. 2.
- Minut čtení: 3
Družstevní byty zůstávají výhodnou alternativou vlastnického bydlení. Nevlastníte sice přímo byt, ale podíl v bytovém družstvu. Nicméně většina družstev umožňuje formou splátek byt splatit, a tak jej časem získat do osobního vlastnictví. Nákup družstevního podílu s sebou ale nese trochu jiný způsob financování než byt v osobním vlastnictví.
Klasická hypotéka se na nákup družstevního bytu neposkytuje, resp. výjimečně. A to z toho důvodu, že koupí (resp. převodem členských práv a povinností) se žadatel nestává vlastníkem konkrétní bytové jednotky, ale stává se členem družstva. Na základě svého členství pak má právo užívat určenou bytovou jednotku.
Hypoteční úvěr však počítá se zástavou kupované nemovitosti bance, což tedy v tomto případě nejde. Respektive jde, ale pouze tehdy, pokud je žadatel schopen ručit jinou nemovitostí. Další rozdíly plynou z toho, zda kupujete starší byt, nebo se stáváte členem bytového družstva, který bytový dům nově staví.
Výstavba nových družstevních bytů
Pokud se jedná o novou družstevní výstavbu, úvěr čerpá bytové družstvo na stavbu a členové platí pouze vstupní poplatek, resp. členský vklad, obvykle ve výši 25–30 % z celkových nákladů na pořízení bytu. A úvěr, který čerpá družstvo, pak splácejí v rámci měsíčních plateb (nájemné, poplatky za služby apod.) přímo družstvu. Tyto tzv. anuitní splátky jsou rozloženy obvykle na dobu 20-25 let. Pokud pak stanovy družstva umožní, je možné po splacení celé částky zažádat o převod bytu do osobního vlastnictví.
Co tedy dělat, pokud si kupujete družstevní byt?
Především si důkladně přečíst stanovy družstva, kde se dozvíte, zda půjde byt převést do osobního vlastnictví. Pokud se stanovami souhlasíte, lze promyslet financování. Jestliže jde o novou bytovou výstavbu, půjde tedy o maximálně 30 % ceny bytu. Podle Českého statistického úřadu se průměrná cena bytu za metr čtvereční pohybuje kolem 59 000, což znamená, že při velikosti bytu 60 m2 půjde o částku 3 540 000 korun.
To ovšem znamená, že na členský podíl v družstvu bude stačit zhruba jeden milion dvěstě tisíc korun. A ty se již dají získat jednodušeji než v případě čerpání hypotéky. A také se dají lépe a rychleji splatit. Kde například?
Úvěr ze stavebního spoření
První možností je stavební spoření. Výhodou je, že nemusíte ručit jinou nemovitostí. A pokud jste na něj vy nebo vaši rodiče mysleli v předstihu a spoříte již několik let, bude získání úvěru ze stavebního spoření jednodušší. Pokud má produkt sjednáno více členů rodiny, je možné pro financování družstevního bytu využít i více úvěrů ze stavebního spoření. Jedná se o relativně výhodné řešení s příznivou výší úrokové sazby.
Spotřebitelský úvěr
Další možností je získání spotřebitelského úvěru. Je třeba ale počítat s vyšším úrokem a s kratší dobou splatnosti, což znamená vyšší měsíční splátky. Tato varianta se spíše hodí tehdy, když máte úspory a k potřebné částce chybí několik set tisíc.
Nové možnosti financování
Protože družstevní bydlení zaznamenává v poslední době opět vzestupnou tendenci, myslí na budoucí družstevníky i banky. V současné době přicházejí na trh nové speciální bankovní produkty, určené právě pro pořízení družstevního bydlení. První vlaštovkou je účelový úvěr Expres Home, který není třeba zajistit nemovitostí, má splatnost až 25 let a jeho výše může být maximálně 1,5 mil. korun, což je právě částka, která většinou stačí na úhradu členského podílu v bytovém družstvu.
Pokud kupujete již hotový družstevní byt, financování bude záležet na splacení anuity. Pokud byt bude možné převést do osobního vlastnictví do jednoho roku (max. do 2 let), což je nutné bance doložit potvrzením družstva, lze dosáhnout na překlenovací úvěr ze stavebního spoření, anebo předhypoteční úvěr.
K němu není třeba zástava nemovitostí a po dobu trvání se splácejí pouze úroky. Po převedení bytu do osobního vlastnictví dojde k jednorázovému splacení předhypotečního úvěru klasickým hypotečním úvěrem, k němuž družstevník (nyní již vlastník) zastaví byt převedený z družstevního do osobního vlastnictví.
Při výběru družstevního bytu je nutné znát výši dosud nesplaceného úvěru hrazeného formou měsíčních anuitních splátek. I na tom může záviset, zda a jaký úvěr na nákup takového bytu získáte. Důležitou roli hrají stanovy družstva, které mohou, ale také nemusí, umožnit převod bytu do osobního vlastnictví po splacení anuity.
Autor: Jindra Svitáková
Comments