top of page

Konkurence hypotékám: Úvěrů ze stavebního spoření je nejvíc za 25 let

12.4.2021, Ivana Pečinková


Stavební spořitelny poskytly během ledna a února úvěry ve výši 12,6 miliardy korun. Ve srovnání s prvními dvěma měsíci předchozích let, například v roce 2018 „pouze“ 10,7 miliardy korun, nejvíce od roku 1995, kdy u nás stavební spoření začalo. Navíc průměrná výše úvěru od stavební spořitelny loni vzrostla z 1,1 na 1,4 milionu korun.


Objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami dosáhl v letošních prvních dvou měsících nejvyšší hodnoty v historii stavebního spoření. Podle analytika stavebního spoření a provozovatele webu Stavebky.cz Petra Kielara spořitelny poskytly během ledna a února úvěry ve výši 12,6 miliardy korun. To znamená ve srovnání s prvními dvěma měsíci předchozích let nejvíce od roku 1995, kdy u nás stavební spoření začalo.


V roce 2018, kdy ekonomika zažívala obrovský boom, poskytly stavební spořitelny za první dva měsíce roku „pouze“ 10,7 miliardy korun. Navíc průměrná výše úvěru od stavební spořitelny loni vzrostla z 1,1 na 1,4 milionu korun. Přitom stavební spoření bylo donedávna synonymem výhodného spoření se státním příspěvkem, případně menšího úvěru na drobné opravy či modernizaci bydlení.


Vyšší zájem díky aktuální situaci


Stavební spořitelny dnes půjčují i v milionových objemech se splatností až 30 let a nabízejí různě dlouhé fixace úrokové sazby, které si klient volí stejně jako u hypotéky. „Zájem o úvěry ze stavebního spoření jde ruku v ruce se zájmem o hypotéky,“ říká regionální ředitelka společnosti Bidli.cz Lucie Leitnerová.


„Za zvýšeným zájmem je také aktuální situace. Lidé jsou doma na home office a děti na distanční výuce, proto si více než dříve uvědomují, že by se potřebovali přestěhovat do většího nebo z bytu do rodinného domku se zahrádkou. Tedy to, co za běžné situace mnohdy odkládali, se nyní hlásí s větší urgencí než kdykoli jindy – a lidé mají i více času se hledání nové nemovitosti věnovat,“ uvažuje nad důvody, proč si lidé masově berou úvěry na bydlení, Leitnerová.


Za zvýšeným zájmem je také aktuální situace. Lidé jsou doma na home office a děti na distanční výuce, proto si více než dříve uvědomují, že by se potřebovali přestěhovat do většího nebo z bytu do rodinného domku se zahrádkou. Tedy to, co za běžné situace mnohdy odkládali, se nyní hlásí s větší urgencí než kdykoli jindy – a lidé mají i více času se hledání nové nemovitosti věnovat.


„Zvýšený zájem o úvěry stavebních spořitelen je poměrně překvapivý fenomén. Po nástupu koronavirové pandemie jsem nejen já očekával spíše opatrnost v zadlužování, ale realita je opačná,“ hodnotí Kielar. V minulosti byli lidé zvyklí, že u stavební spořitelny mohli získat úvěr – výhodně úročený a bez nutnosti jeho zajištění nemovitostí – až po několika letech spoření. To je stále možné a varianty nezajištěných úvěrů stavební spořitelny naopak rozšiřují.


Typickou cílovou skupinou jsou třeba majitelé družstevních bytů či ti, kdo si takový byt chtějí pořídit. Družstevním bytem totiž úvěr zajistit nelze. Úvěry bez zajištění jsou však oproti tradičním hypotékám úročeny vyšší úrokovou sazbou. To je vidět i z akce, kterou v březnu rozjely některé banky. Buřinka České spořitelny nyní nabízí sníženou sazbu 4,35 procenta na úvěry do 2,5 milionu korun (a u družstevních bytů do 3,5 milionu) se splatností až 20 let a fixací úrokové sazby na tři roky.


U stavební spořitelny Raiffeisenbank je možné získat nezajištěný úvěr na družstevní byt až do dvou milionů, s dobou splatnosti až 25 let a se sazbou od 3,74 procenta. Stavební spořitelny však, jak upozorňuje Lucie Leitnerová, jež působí také jako regionální ředitelka Modré pyramidy stavební spořitelny, dnes běžně poskytují i úvěry zajištěné nemovitostí, které jsou alternativou tradiční hypotéky od hypotečních bank.


Mnohem více možností


„Některé stavební spořitelny – my od dubna 2017 – nabízejí nový typ překlenovacího úvěru (který může klient čerpat do doby, než splní podmínky pro řádný úvěr ze stavebního spoření – pozn. red.), jenž dělá z úvěru ze stavebního spoření úvěr zcela srovnatelný s hypotékou, ale v mnoha ohledech poskytuje mnohem více možností. Umějí být daleko variabilnější,“ zdůrazňuje Leitnerová.


U nového typu překlenovacího úvěru je klient v překlenovací fázi pouze po dobu dvou let a poté přechází rovnou do anuitního splácení (platí úroky a zároveň splácí jistinu) stejně jako u hypotéky. Klient si zde také totožně jako u hypotéky volí různé délky fixace úrokové sazby dle vlastních preferencí a doba splatnosti je až 30 let.


Některé stavební spořitelny nabízejí nový typ překlenovacího úvěru, jenž dělá z úvěru ze stavebního spoření úvěr zcela srovnatelný s hypotékou, ale v mnoha ohledech poskytuje mnohem více možností. Umějí být daleko variabilnější.


„Pro klienta je tento úvěr zajímavý například tím, že je možné jej nechat schválit ještě předtím, než se klient rozhodne pro konkrétní nemovitost. Takže neriskuje, že po podpisu rezervační smlouvy přijde o rezervační poplatek kvůli případnému neschválení úvěru – ten má totiž už schválený a disponuje také úvěrovou smlouvou.


Tento úvěr klienti také často využívají v situaci, kdy se na trhu zvyšují úrokové sazby, přičemž stále neobjevili nemovitost. Mohou si totiž nechat schválit úvěr s nynější úrokovou sazbou, přestože nemovitost vyberou třeba až v průběhu následujícího roku,“ vysvětluje Leitnerová. Podle statistik České národní banky dosáhla v lednu průměrná úroková sazba u hypoték 1,99 procenta, dle serveru Stavebky.cz dokonce 1,94 procenta, zatímco u úvěrů ze stavebního spoření tři procenta.


Tato sazba však reprezentuje jak dražší, nezajištěné úvěry, tak úvěry zajištěné. Pro srovnání ceny hypotečního úvěru, který je vždy zajištěn nemovitostí, a úvěru od stavebních spořitelen je však nutné brát v úvahu jen ty zajištěné. Podle propočtu analytika Petra Kielara dosáhla letos v lednu průměrná sazba zajištěných úvěrů stavebních spořitelen 1,83 procenta.
3 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page