top of page

O družstevní byty je velký zájem. Menší města si od nich slibují, že jim udrží obyvatele

14.2.2023


Družstevní bydlení se opět dostává do módy. Pořídit si vlastní byt je drahé – a hypotéky jsou v současnosti také výrazně dražší, než bývaly. Družstevní byty proto začala připravovat řada měst. Téma je to v Praze i v menších městech.


V Dobrušce na Rychnovsku vznikly nové domy určené k družstevnímu bydlení. První obyvatelé se začnou do padesáti zdejších bytů stěhovat na konci února. Zájem o ně byl velký, ani nevyšlo na všechny. Příčina je jasná – peníze. „Nemusejí složit maximální částku prostředků,“ ozřejmil Joukl.


Družstevní bydlení totiž funguje tak, že dům kupuje družstvo a jeho členové svůj podíl postupně splácejí formou nájmu. „Na družstevní bydlení dosáhnou i ti, kteří by neprošli náročným sítem hypotečních bank a na úvěrování by vůbec nedosáhli,“ shrnul předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil.


Podle Svazu českých a moravských bytových družstev je v Česku zhruba tři sta tisíc družstevních bytů. Dalších několik tisíc se připravuje. V Chocni na Orlickoústecku vznikne 38 takových. A podobně jako v Dobrušce bylo zájemců více než bytů. „Na předpokládaných třicet bytů přišlo padesát zájemců,“ srovnal místostarosta Jan Ropek (Živá Choceň).


Domnívá se, že družstevní byty jsou výhodné i pro města, zejména ta, která hledají způsob, jak si udržet obyvatele, zvlášť když byty dostanou především rodiny s dětmi. „V rámci bytové a sociální politiky, to umožňuje běžným rodinám ve městě zůstat,“ míní Ropek.


Zdroj: ČT 24, Události v regionech 14.2.2023

4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Komentáře


bottom of page